Настоящият материал се посвещава на 130-годишнината от Руско-Турската война от 1877-1878 г. и 130-годишнината от освобождението на гр. Средец.
Неговата цел е да покаже дълбоко народния и освободителен характер на войната, да проследи сложните международни отношения в навечерието й и в хода на войната, които оказаха своето въздействие върху нейните резултати.
Литературният обзор за Руско-Турската война първите сведения в печата принадлежат на многобройните кореспонденти в руската и турска армия, които издават над 70 книги и 139 статии (Херберт Ф., Бобчев С., Ковачев Я., Балабанов М.).
След края на войната за написването на нейната история е учредена при Генералния щаб Историческа комисия с председател генерал М. А. Домонтович. В края на 1890 г. историческата комисия завършва събирането на материала в общи линии, тъй като в някои военни части били оставени делата, необходими за написването на полковите истории.
През 1896 г. работата върху официалното издание напредва значително и е разрешено да започне отпечатването на серията документални сборници. От 1898 до 1912 г. излизат 97 тома. От страна на комисията е направено всичко възможно да се запази истината. Към изданията на комисията следва да бъдат отнесени и пет тома “Описание на войната”.
Ценно е изследването на Цонко Генов, публикувано в Странджанско-Сакарски сборник, т.11, кн.2 от 1984 г. Красноречиво се подчертава, че от Странджанските селища постъпват около 15 доброволци в редовете на българското опълчение.
Разбира се принос за участието на селищата от Средец имат изследванията на Янко Керемедчиев, на Трифон Чора, на Петко Русев и на Иван Михайлов.
В този аспект Освободителната руско-турска война от 1877-1878 г. е по своето обективно съдържание продължение на българската национална революция. В хода на войната се решаваха и дълбоки социални проблеми, свързани с осъществяването на аграрния преврат и експроприацията на насилствено иззетите от бейовете и османските религиозни учреждения български земи, ликвидацията по революционен път на турски чифлици.
Многобройните проучвания за Освободителната руско-турска война от 1877-1878 г. дават възможност по-пълно и целенасочено да бъдат обяснени явленията и фактите, свързани с това бележито събитие от 130 години от Руско-Турската война и 130 години от Освобождението на Средец.
Д-р Георги Янков